4. Matematik Kollár: Nemocnice budú plné ešte mesiac. Vrchol tretej vlny sa blíži, ale omikron to môže zvrátiť

Snímka: Archív HN/Peter Mayer

Vo svete sa šíri nový variant koronavírusu omikron. Len predminulý týždeň o ňom prenikli do médií prvé informácie a dnes je hlavnou hrozbou. Prekvapila vás rýchlosť, akou sa šíri aj akou sa pred ním krajiny uzatvárajú?
Toto sú dve rôzne veci. Jednou z nich je miera šírenia nového variantu, ktorá je mierne prekvapujúca a určite sa nečakala. Už delta bola veľmi infekčným variantom, ktorý sa rýchlo šíril v porovnaní s inými vírusovými ochoreniami. Preto je postup omikronu trošku prekvapením – a to aj pre matematikov, hoci pre nás nie až takým veľkým. Existuje dokonca možnosť, že ani toto ešte nemusí byť ten najrýchlejšie sa šíriaci variant koronavírusu, ktorý uvidíme. Na druhej strane to, ako reagujú krajiny, rozhodne prekvapivé nie je, lebo vieme, aké veľké problémy spôsobili predchádzajúce varianty. Jednak alfa a potom aj delta. S omikronom je tiež spojená pomerne veľká neistota.

V čom táto neistota spočíva?
V tom, že má veľa mutácií, ktoré sa navyše nachádzajú na miestach spojených s rizikovými faktormi. Tie znamenajú horšie vlastnosti vírusu, predovšetkým vzhľadom na to, ako môže prenikať do ľudského tela a čo dokáže spôsobovať. Avšak treba zdôrazniť jednu vec. Napriek všetkým týmto veciam ešte nie je vôbec jasné, či omikron bude väčším alebo menším nebezpečenstvom než delta. Bohužiaľ, toto sa zatiaľ nevie. Neexistuje na to dosť dát, lebo od jeho objavenia uplynul veľmi krátky čas. My by sme potrebovali vedieť hlavne to, aké zdravotné komplikácie spôsobuje. Zatiaľ to vyzerá tak, že má miernejšie priebehy ochorenia než predchádzajúce varianty. Avšak toto ešte nie je potvrdené a určité riziko tu stále je.

Ak by sa potvrdilo, že omikron má miernejší priebeh a je infekčnejší než delta, ktorú tak môže vytlačiť, bol by to prísľub, že pandémia sa blíži ku koncu?
Je to možné. Vlastne všetky scenáre sú momentálne možné. Dokonca aj to, že príde ešte infekčnejší variant, ktorý bude mať miernejší priebeh. Mimochodom, na úplnom začiatku pandémie mnohí vedci považovali za jedno z východísk, že časom príde práve k takejto mutácii. Lenže my si musíme uvedomiť jednu vec. Áno, omikron je variant, ktorý pravdepodobne vytlačí deltu. Aspoň tie dáta zatiaľ tak vyzerajú, aj keď ani toto nie je úplne jednoznačné, lebo južné oblasti afrického kontinentu mali veľmi nízku incidenciu, čo znamená, že tam bol malý počet prípadov. Avšak to, ako sa presadí povedzme u nás, kde máme obrovské množstvo prípadov, sme skoro na vrchole pandemickej vlny a s deltou budeme musieť veľmi ťažko bojovať, zatiaľ vôbec nie je jasné.

Kde vidíte najväčšie rozdiely medzi nami a Afrikou?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy