Prečo za susedmi v raste zaostávame

Robert Fico a Peter Kažimír
Snímka: TASR/M. Svítok

Slováci míňajú v obchodoch rýchlejšie, než im rastú platy, a ťahajú vpred celé hospodárstvo. Na susedov to však momentálne nestačí. Čo sa skrýva za tromi písmenkami HDP a čo znamenajú pre bežných smrteľníkov? A ako ekonomike pomáhame my sami?

1. Čo je to HDP a ako sa meria?
Hrubý domáci produkt je indikátor, ktorý vypovedá o tom, ako sa darí ekonomike určitého územia, jednej krajiny, zoskupenia krajín, alebo hoci aj mesta či kraja.

Znamená, koľko tovarov a služieb sa v krajine vyprodukuje za určité obdobie, napríklad za rok. Spočítať sa to dá viacerými spôsobmi. Napríklad tak, že sa zráta, koľko všetci dokopy v krajine zarobíme za jeden rok, alebo sa spočíta, koľko všetci v krajine minieme.

Ide o plochý ukazovateľ, z ktorého sa nedajú vyčítať napríklad rozdiely medzi chudobnými a bohatými v jednotlivých krajinách – neberie teda do úvahy distribúciu bohatstva, len jeho mieru ako celku. Ukazuje veľkosť hospodárstva tej-ktorej krajiny, no nemeria nikoho osobné bohatstvo. A to rovnako platí aj v prípade, keď sa hovorí o HDP na osobu, pri ktorom ide len o jednoduchý aritmetický priemer.

Keďže HDP nemusí ukázať, ako sa majú obyvatelia jednotlivých krajín, vzniklo viacero komplexnejších indexov. Napríklad Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj má Better Life Index, ktorý sa zameriava na platy, bývanie, zdravie, ale aj spokojnosť ľudí so životom.

OSN zasa zostavila index ľudského rozvoja, ktorý berie do úvahy našu kúpnu silu, ale napríklad aj očakávanú dĺžku života a úroveň vzdelania. Alebo najnovší, ktorý prišiel z Talianska – index La Dolce Vita, ktorý pripravuje tamojšie ministerstvo financií. Ten berie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy