Trumpove zmeny pomôžu bohatým

Snímka: Reuters

Pre mnohých Američanov kontroverzný a populistický prezident Donald Trump má za sebou veľký úspech. V oboch komorách parlamentu sa mu podarilo pretlačiť daňovú reformu, ktorá má byť najväčšia od čias legendárneho republikánskeho šéfa Bieleho domu Ronalda Reagana. Po ťažkých rokovaniach dostala zelenú aj v Senáte.
Prečítajte si, prečo ide o prelomový krok a do akej miery zasiahnu zmeny v zámorí globálnu ekonomiku vrátane nás.

1. Ako sa Trumpovi podarilo presadiť kľúčové zmeny?
Odobrenie novej daňovej reformy prišlo ešte v novembri od Snemovne reprezentantov. Otázny bol Senát, kde sa reforma dočkala víťazstva minulú sobotu v pomere 51 hlasov k 49.


Čo sa týka hlavných straníckych táborov, hlasovanie neprekvapilo. Demokrati sa predtým sťažovali, že na preštudovanie siahodlhého dokumentu s takmer 500 stranami nemali dostatočný čas. Pri hlasovaní tak návrh nepodporil žiaden člen Demokratickej strany.


Samotné schválenie tiež odďaľovali prieťahy na strane republikánov. Návrh nakoniec nepodporil ani republikánsky senátor zo štátu Tennessee Bob Corker.


Na rade je teraz dohadovanie medzi jednotlivými komorami o finálnej podobe reformy. Začať by sa mali už tento týždeň. Podoba, ktorú odobril Senát, sa totiž od tej schválenej Snemovňou značne odlišuje. Iná je v úľavách pre jednotlivcov, štandardnom odpočte pre nevidiacich a starších ľudí a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy