Európa skracuje svoj pracovný čas

Snímka: Reuters

S osemhodinovým denným pracovným časom prišiel v 18. storočí socialista Robert Owen, ktorý ho najprv zaviedol vo Veľkej Británii a neskôr inšpiroval aj ostatné krajiny. Na začiatku industrializácie pracovníci v prvých továrňach pracovali ešte 10 až 18 hodín, a to aj šesťkrát do týždňa.


V Spojených štátoch štandardizovali osemhodinový pracovný čas v roku 1937. Bojovala zaň aj automobilka Ford, ktorá pracovný čas skrátila už v roku 1914. Aj keď tento krok bol predmetom kritiky, obavy sa nenaplnili a produktivitu Fordu to len zvýšilo. Firma sa tak stala príkladom pre iné spoločnosti.

1. Aký čas treba u nás podľa zákonníka odpracovať?
Zamestnanec na Slovensku má podľa zákonníka práce odrobiť pri pracovnej dobe rozdelenej na päť pracovných dní 40 hodín, ak ide o jednozmennú prevádzku. Existujú dohady, či sa k tomu polhodinová prestávka na obed pripočítava, alebo, naopak, z pracovného času uberá. Legislatívne správny je však prvý fakt, a teda že zamestnanec musí byť v práci viac, teda týždenne dohromady 42,5 hodiny.


Zákonník práce totiž definuje, že pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi. V jeho rámci na základe pracovnej zmluvy vykonáva prácu a plní si povinnosti. Ďalej takisto definuje, že ak je pracovná zmena dlhšia ako šesť hodín, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi prestávku na odpočinok a stravovanie v trvaní polhodiny.


V Maďarsku napríklad dávajú zamestnávatelia v rámci osemhodinovej pracovnej doby väčšinou 50-minútovú prestávku, ktorú nie je potrebné odrobiť. Zamestnanci tak reálne pracujú sedem hodín a desať minúť.


2. Existujú na Slovensku snahy o skrátenie praovného času?
Na Slovensku sa o tom, že by sa pracovná doba skrátila, zatiaľ nehovorí. „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v súčasnosti nepovažuje diskusiu o skrátení pracovného času za realistickú. Naopak, aktuálne intenzívne riešime reálne formy pomoci

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy