Prečo nestíhame čerpať eurofondy

Snímka: Peter Mayer

Korupcia k slovenskej spoločnosti patrí, aj keď nehovoríme iba o eurofondoch. O ich správnom čerpaní sa nehovorí tak často ako o tom nesprávnom, ale vďaka eurofondom sa podarilo opraviť viaceré školy či nemocnice alebo postaviť úseky diaľnic.

Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho by Slovensko bez štrukturálnych fondov nemalo zdroje na viac ako 80 percent všetkých verejných investícií za posledné roky.

Prečítajte si, ako proces čerpania eurofondov vôbec prebieha, prečo v ňom zaostávame za ostatnými členmi Európskej únie a aké zmeny by mohli pomôcť k lepšiemu využitiu európskych peňazí.

1. Ako prebieha prerozdeľovanie eurofondov?
Celý proces prerozdeľovania európskych štrukturálnych fondov sa koná v cykloch. Ten zatiaľ posledný sa začal v roku 2014 a potrvá až do roku 2020.
Na celé obdobie sa určia priority na celoeurópskej úrovni. Z nich si následne členská krajina vyberie tie svoje a s Európskou komisiou sa dohodne na prioritách financovania na národnej úrovni.

Krajina potom vypracuje strategické rámce, ako sa budú priority realizovať. Finančné prostriedky sa tak primerane rozdelia na tvorbu pracovných miest, životné prostredie či infraštruktúru.

Európska únia musí tieto strategické rámce schváliť po ich primárnom schválení daným štátom.

Príslušné inštitúcie ako jednotlivé ministerstvá či úrad vlády potom ri

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy