Prečo musí Smer ukázať novú tvár

Snímka: TASR

Výrazný prepad v župných voľbách, klesajúce preferencie, množiace sa korupčné škandály. To všetko zvyšuje tlak na stranu Smer a premiéra Roberta Fica.

Aký osud čaká najsilnejšiu vládnu stranu a má vôbec šancu prežiť na politickej scéne aj po prípadnom odchode Fica z politiky?

1. Prečo sa Smer otriasa v základoch?
Vládna sociálna demokracia fungovala až do nedávnych župných volieb relatívne bez vážnejších problémov. Šéfovi strany a premiérovi Robertovi Ficovi sa darilo odvracať útoky opozície, ktorá mierila najmä na korupčné kauzy spájané napríklad s podnikateľom Ladislavom Bašternákom či s pochybným využívaním eurofondov určených na vedu a výskum.

Zlom prišiel v novembrových voľbách do vyšších územných celkov, v ktorých Smer stratil štyroch zo šiestich doterajších županov a takmer polovicu krajských poslancov. Opozícia, analytici aj médiá tento výsledok okamžite začali označovať za facku pre Smer. O prehre strany ako takej hovoril dokonca aj minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič. „Ak v Smere nechceme v tomto trende pokračovať, musíme urobiť výrazné zmeny na viacerých úrovniach strany, a to politické, programové aj personálne," komentoval výsledok volieb Maďarič. Pot

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy