Londýn pripúšťa krach rozhovorov s Bruselom

Snímka: TASR

Rokovania o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie a následné spustenie článku 50 sú základným cieľom kabinetu premiérky Theresy Mayovej. Rokovania už majú za sebou niekoľko kôl a oficiálne vystúpenie z bloku je na pláne v marci 2019. Premiérka však prednedávnom povedala, že pripúšťa aj možnosť skončenia rokovaní bez dosiahnutia dohody. Pre Britániu by to tak znamenalo žiadne obchodné dohody, žiadny prístup na voľný trh, žiadne členstvo v colnej únii, a teda aj žiaden formálny vzťah s Európskou úniou.

Podľa analytikov by tento variant predstavoval najhorší možný spôsob ukončenia členstva aj vzájomných vzťahov. Mayová však zostáva optimistkou. Všetky snahy jej kabinetu sa teraz upriamujú na dosiahnutie dohody.

1. Čo ohrozuje dohodu s Londýnom?
Premiérka Theresa Mayová prípadný krach dohody s Európskou úniou v nedávnom rozhovore spojila s problémami ďaleko väčšími ako len nevyrovnané vzťahy či financie. Spomenula témy, ktoré sú v súčasnom svete plnom rôznych útokov a násilných incidentov viac ako žiadané. Tou najdôležitejšou je spolupráca proti zločinom a terorizmu. A táto spolupráca by sa

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy