Na doláre útočia čínske petrojüany

Snímka: Reuters

V médiách sa čoraz častejšie objavuje scenár, v ktorom ropný biznis ovládne čínsky jüan. Vynára sa tak otázka, čo by to znamenalo pre svetový biznis s čiernym zlatom.

Dolár vládne ropnému trhu od 70. rokov, keď americký minister financií William Simon presvedčil lídrov Saudskej Arábie, že Spojené štáty sú najbezpečnejším miestom na zaparkovanie ich ziskov z ropy. Zelené bankovky sú odvtedy obeživom transakcií nielen Američanov, ale všetkých účastníkov biznisu s ropou. A tá je na trhoch ocenená práve dolármi, čo po tejto mene len zvyšuje dopyt.

V budúcnosti však môže byť všetko inak. Do hry vstupuje Čína so svojím jüanom, ktorá chce karty na ropnom trhu značne zamiešať.

1. Prečo chce mať Čína peniaze zafarbené od ropy?
Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy. Preto si vyhradzuje nárok na to, aby udávala smer najdôležitejšej globálnej komodity. Peking by chcel predstaviť svoj plán príchodu jüanu do ropného biznisu koncom tohto roka. Išlo by o obrovský krok smerom k oslabeniu nadvlády amerických bankoviek, ktorým teraz patrí titul svetovo najsilnejšej meny.

Pre svetový monetárny systém by podľa expertov išlo o najväčší šok od zrušenia zlatého štandardu prezidentom Richardom Nixonom. To, čo by hnalo dopredu Čínu, by do úzadia zase tlačilo Spojené štáty.

Podobne ako masívny dopyt po dolároch pomohol Spojený

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy