Prečo sa Slovensko musí učiť šetriť

Čo si kúpiť zo svojej výplaty? Ako nemíňať peniaze na hlúposti? Ktoré výdavky sa nám oplatí zosekať a, naopak, na čo máme vynaložiť viac peňazí, aby sme mali kvalitnejší život? Tak ako sa upratuje v osobných financiách, malo by sa to robiť aj na národnej úrovni. A práve takéto veľké upratovanie vo verejnej správe je na Slovensku momentálne v plnom prúde.

Skrýva sa pod reformou Hodnota za peniaze, ktorá by mala štátu pomôcť ušetriť stámilióny eur a naučiť vládu míňať verejné peniaze tak, aby z toho mali občania čo najväčší úžitok. V akej fáze sa momentálne projekt nachádza? Do akej miery je reforma úspešná? Aké iné krajiny robia revíziu výdavkov podobne ako my?

1. Čo je to Value for Money?
Nie médiá alebo občania by mali pátrať po tom, či boli verejné peniaze využité efektívne. Dôkazné bremeno má byť na vláde. S touto myšlienkou prišli Martin Filko, Ľudovít Ódor a Štefan Kišš, ktorí v minulom roku predstavili Value for Money – projekt Hodnota za peniaze, ktorý znamená nový prístup k verejným financiám. Všetky výdavky, politiky a investície štátu by mali prejsť revíziou – mali by sa posudzovať vopred aj po ich realizácii. Tak, aby štát mohol v konečnom dôsledku poskytovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy