České voľby dali lekciu aj Slovákom

Snímka: Reuters

Nedávne parlamentné voľby v susednom Česku sa skončili očakávaným suverénnym víťazstvom hnutia ANO miliardára slovenského pôvodu Andreja Babiša, ako aj prekvapujúcimi ziskmi antisystémových Pirátov či Slobody a priamej demokracie populistu Tomia Okamuru.

Čím tieto voľby zamiešali politickou scénou u našich západných susedov a aké ponaučenie by si z nich mohli zobrať slovenské strany?

1. Prečo dosiaľ vládnuca sociálna demokracia zažila v Česku debakel?
Najsilnejšou ľavicovou stranou v Česku sa v nedávnych parlamentných voľbách stali komunisti, ktorí získali takmer 7,8 percenta. Porazili tak aj dosiaľ vládnucich sociálnych demokratov, ktorí dostali o pol percenta menej. Zaznamenali tak prudký prepad oproti predchádzajúcim voľbám v roku 2013, keď sa so ziskom viac ako 20 percent stali víťaznou politickou silou.

Sociálna demokracia čoskoro už bývalého premiéra Bohuslava Sobotku doplatila najmä na slabé vymedzenie sa proti tomu, ako Európska únia v posledných rokoch zvládala migračnú krízu. Voliči jej vyčítali najmä to, že sa Sobotka nedokázal dostatočne razantne postaviť proti tlaku Bruselu, ktorý chce krajinám Vyšehradskej štvorky nanútiť proti ich vôli migrantov z Blízkeho východu a Afriky.

Naopak, komunisti už od začiatku stavili na nacionalisticko-populistickú kartu a prijímanie migrantov kategoricky odmietli. U našich západných susedov si pritom vysokú podporu udržiavajú dlhodobo. Pred štyrmi rokmi sa ich volebný zisk blížil dokonca k piatim percentám. Rekord v porevolučnej histórii dosiahla Komunistická strana Čiech a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy