Posun času vplýva aj na ekonomiku

Snímka: Reuters

Už túto nedeľu nás čaká tradičný prechod z letného času na zimný. Ráno o tretej si hodinky posunieme o jednu hodinu späť. O posune času sa dlhodobo vedú polemiky, či škodí zdraviu a akú záťaž predstavuje pre našu ekonomiku.

1. Aké sú argumenty za to, že zmeny času škodia nášmu zdraviu?
Pri prechode zo zimného času na letný strácame na jar hodinu života. Na jeseň máme zase jeden deň o hodinu bohatší. Dá sa to prirovnať k tomu, že mnohé krajiny sveta zažívajú takzvaný jet lag, teda nevoľnosť či indispozíciu spojenú s prechodom rôznymi časovými pásmami, ktorá je bežná pre cestujúcich leteckou dopravou.


V súčasnej dobe je spánok aj bez posunu času často podceňovaný a jeho nedostatok môže spôsobiť problémy so srdcom, cukrovku či obezitu. Výskumy z konca 90. rokov sa zameriavali na zistenie, ako kratší spánok negatívne ovplyvňuje naše zdravie. Vedci prišli na to, že posun času cez víkend mierne ovplyvnil zvýšenie dopravných nehôd v priebehu nasledujúceho pondelka, keďže boli ľudia stále adaptovaní na predchádzajúci čas. Viac bolo aj úrazov na pracovisku či infarktov.

2. Ako posun času vplýva na ekonomiku?
Nejde však iba o to, že sme viac aktívni a produktívni počas denného svetla. Dôležitým faktorom je aj to, že posun času má obmedziť naše využívanie elektriny. V práci sme totiž hlavne vtedy, keď je aj den

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy