2. Ako vlažný evanjelik Kotleba zasvätil seba a stranu Panne Márii v katolíckom kostole

Snímka: TASR/Branislav Račko

Ich lídrovi to ani v najmenšom nezabránilo, aby o rok neskôr po bohoslužbe v katolíckom kostole nezasvätil seba aj svoju stranu Panne Márii. Ani mu neprekážalo, že sám bol dovtedy vlažný evanjelik.

Hoci tento akt cirkev definovala ako „bizarný politický marketing“, Marian Kotleba nevymyslel žiadnu novinku. Veď už premiér Robert Fico sa raz vyznal, že v detstve bol aktívnym katolíkom. Každé brnkanie na city veriacich môže pomôcť vo zvyšovaní preferencií.

Kotlebovmu zasväteniu asistoval redemptoristický kňaz Miroslav Čajka. Zástanca extrémistov má od svojho predstaveného zákaz šírenia videí a publikovania.

V máji sa trestajúcej ruke tentoraz trnavského arcibiskupa Jána Oroscha nevyhli ani dvaja katolícki farári, jeden z nich dokonca dostal zákaz aktívnej pastoračnej činnosti. „Takto sa kňazi správať nesmú – a to nielen v prípade ĽSNS. Kňazi, ktorí napriek tomu svojvoľným konaním verejne vyzývali na podporu politických strán, boli svojimi predstavenými vážne napomenutí,“ konštatoval vtedy hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Otázkou diskusií však zostáva akceptovateľné dištancovanie sa cirkvi. Napríklad sociológ Pavel Haulík si nemyslí, že jej primárnou vecou je ovplyvňovanie diania v spoločnosti, čo zdôvodňuje slovami: „Pokiaľ si politické strany nedokážu s extrémizmom poradiť, situáciu nezachráni ani zvýšené úsilie cirkvi.“

Analytik Ján Baránek stav tak jednoznačne nepomenúva. Konferencia sa dištancovala, jednotliví kňazi nie. „Lenže mám trochu problém dávať Kotlebu ako referenčnú hranicu všetkého politického zla na Slovensku. Toto je hra politikov, na ktorú by médiá nemali skočiť,“ dodáva Baránek.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 36% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy