8. Nejasná správa o konci fašizmu

Snímka: HN/Peter Mayer

Fotografia pochodujúcich príslušníkov Hlinkovej gardy. Pod ňou snímka vykračujúcich si členov Slovenskej pospolitosti. Akoby ich jedna mater mala. Portrét hlavného veliteľa Hlinkovej gardy Otomara Kubalu s fičúrskymi fúzikmi pod nosom v spoločnosti podobizne Mariana Kotlebu. S podobnými fúzikmi. Fotografie klincuje nápis „Nájdite desať rozdielov“.

Z informačného panelu pred obecným úradom v Ostrom Grúni až prechádza mráz po chrbte nielen blízko stojacemu súsošiu matky s dieťaťom, pomníku padlým. Na oživenie pamäti: Dedina sa stala symbolom brutálneho vyčíňania vojakov z nemeckej jednotky Edelweiss, ktorí spolu s príslušníkmi SS povraždili 64 mužov, žien i detí. Ich besneniu sa nevyhol ani štrnásťmesačný Filipko, ktorého zabili v rukách jeho jedenásťročnej sestry. Ani ona neprežila. Po vraždení nacisti podpálili 128 domov. Zachránilo sa deväť ľudí.

A niekomu zase resuscitovať pamäť netreba vôbec. Minulý rok organizácii pod názvom Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko zaslalo pozvánku do národnej rady v celoštátnom priemere osem percent voličov. V obci Ostrý Grúň sa číslo vyšplhalo ešte vyššie. Zhruba na sedemnásť percent.

Na dvere už klopú voľby do vyšších územných celkov. V tom banskobystrickom sedí na tróne župana muž menom Marian Kotleba. Nie je vylúčené, že z neho nezosadne. V Ostrom Grúni mu dalo svoj hlas 63 percent z tých, ktorí sa rozhodli ísť k volebným urnám.


Vyhrážky po telefóne

Starostka obce Jana Angletová sa domnieva, že ich výsledky vypovedali skôr o nespokojnosti občanov, než o ich inklinácii k radikálom. V názore na Kotlebovcov má však úplne jasno: „Pre mňa fašistické znaky zostanú fašistickými.“ Na rozdiel od hlavy susediacej obce Kľak, podľa ktorej dohneda sfarbenými mužmi dedina netrpí, Angletová priznáva: "Z mojich ľudí sa nikto verejne nehlási ku Kotlebovcom, no v účasti voličov je podstatný rozdiel. Nebudem sa tváriť, že toto všetko nie je pravda."

Od župy neočakáva zázraky, ale podporu. Poniektorí dedinčania jej vytýkajú, že čo by chcela, veď župan poopravoval cesty. Ale ako? „Nefrézujú ich, dvíhajú krajnice a ľudom bude voda tiecť domov."

Získanie postu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja vnímala hlavne cez rodičov. „Deti nemajú od koho poznať vojnovú históriu, keď s nimi o nej nehovoria. Pritom je jediná, ktorú tu máme.“ Preto začala organizovať po

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy