8. Nejasná správa o konci fašizmu

Snímka: HN/Peter Mayer

Fotografia pochodujúcich príslušníkov Hlinkovej gardy. Pod ňou snímka vykračujúcich si členov Slovenskej pospolitosti. Akoby ich jedna mater mala. Portrét hlavného veliteľa Hlinkovej gardy Otomara Kubalu s fičúrskymi fúzikmi pod nosom v spoločnosti podobizne Mariana Kotlebu. S podobnými fúzikmi. Fotografie klincuje nápis „Nájdite desať rozdielov“.

Z informačného panelu pred obecným úradom v Ostrom Grúni až prechádza mráz po chrbte nielen blízko stojacemu súsošiu matky s dieťaťom, pomníku padlým. Na oživenie pamäti: Dedina sa stala symbolom brutálneho vyčíňania vojakov z nemeckej jednotky Edelweiss, ktorí spolu s príslušníkmi SS povraždili 64 mužov, žien i detí. Ich besneniu sa nevyhol ani štrnásťmesačný Filipko, ktorého zabili v rukách jeho jedenásťročnej sestry. Ani ona neprežila. Po vraždení nacisti podpálili 128 domov. Zachránilo sa deväť ľudí.

A niekomu zase resuscitovať pamäť netreba vôbec. Minulý rok organizácii pod názvom Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko zaslalo pozvánku do národnej rady v celoštátnom priemere osem percen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy