Čína našla nový recept na rast v IT

Snímka: TASR

Umelá inteligencia, big data a zdieľaná ekonomika. Sektory, ktoré by ste pravdepodobne hľadali medzi hospodárskymi prioritami západných kapitalistických krajín, sa chystá nasadiť ako svoju hlavnú zbraň v pritvrdzujúcom konkurenčnom boji čínska komunistická vláda. „Musíme urýchliť budovanie Číny ako silnej krajiny s pokročilou výrobou. Je nevyhnutné podporiť hlbokú integráciu medzi reálnou ekonomikou a pokročilými technológiami vrátane internetu, big data a umelej inteligencie,“ povedal čínsky prezident Si Ťin-pching tento týždeň na úvod 19. Národného kongresu Komunistickej strany Číny.

Čo posilnenie čínskej prítomnosti v segmente informačných technológií bude znamenať pre globálnu ekonomiku? Otvorí sa Peking hospodársky ešte viac svetu? A urýchli sa tým okamih, keď Čína predbehne Spojené štáty na poste svetovej ekonomickej jednotky?

1. Aké zmeny naštartovala Čína?
Keď Si Ťin-pching pred piatimi rokmi nastupoval do funkcie, ekonómovia si od neho sľubovali veľa. A nové vedenie najľudnatejšej krajiny Zeme svoje sľuby o otvorení čínskej ekonomiky svetu skutočne splnilo. Výrazne uľahčilo podnikanie zahraničných spoločností v Číne, zmiernilo vízové formality a naštartovalo úspešné ťaženie krajiny v oblasti inovácií, špeciálne v sektore informačných technológií.

Jedným z prvých krokov bolo čiastočné uvoľnenie hodnoty jüanu. V septembri 2013 padlo rozhodnutie, že vôbec prvýkrát v histórii nebude čínska mena umelo držaná na nízkych hodnotách, ale o jej kurze rozhodne trh. Voľná zameniteľnosť jüanu začala platiť v Šanghaji, ktorý je špeciálnou ekonomickou zónou. K

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy