Čína našla nový recept na rast v IT

Snímka: TASR

Umelá inteligencia, big data a zdieľaná ekonomika. Sektory, ktoré by ste pravdepodobne hľadali medzi hospodárskymi prioritami západných kapitalistických krajín, sa chystá nasadiť ako svoju hlavnú zbraň v pritvrdzujúcom konkurenčnom boji čínska komunistická vláda. „Musíme urýchliť budovanie Číny ako silnej krajiny s pokročilou výrobou. Je nevyhnutné podporiť hlbokú integráciu medzi reálnou ekonomikou a pokročilými technológiami vrátane internetu, big data a umelej inteligencie,“ povedal čínsky prezident Si Ťin-pching tento týždeň na úvod 19. Národného kongresu Komunistickej strany Číny.

Čo posilnenie čínskej prítomnosti v segmente informačných technológií bude znamenať pre globálnu ekonomiku? Otvorí sa Peking hospodársky ešte viac svetu? A urýchli sa tým okamih, keď Čína predbehne Spojené štáty na poste svetovej ekonomickej jednotky?

1. Aké zmeny naštartovala Čína?
Keď Si Ťin-pching pred piatimi rokmi nastupoval do funkcie, ekonómovia si od neho sľubovali veľa. A nové vedenie najľudnatejšej krajiny Zeme svoje sľuby o otvorení čínskej ekonomiky svetu skutočne splnilo. Výrazne uľahčilo podnikanie zahraničných spoločností v Číne, zmiernilo vízové formality a naštartovalo úspešné ťaženie krajiny v oblasti inovácií, špeciálne v sektore informačných technológií.

Jedným z prvých krokov bolo čiastočné uvoľnenie hodnoty jüanu. V septembri 2013 padlo rozhodnutie, že vôbec prvýkrát v histórii nebude čínska mena umelo držaná na nízkych hodnotách, ale o jej kurze rozhodne trh. Voľná zameniteľnosť jüanu začala platiť v Šanghaji, ktorý je špeciálnou ekonomickou zónou. K

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy