Prečo treba znižovať deficit rozpočtu

Snímka: TASR

Do štátnej kasy pritečú miliardy na daniach a ďalších príjmoch a potom sa tieto peniaze prerozdelia – na podporu rodín, ale napríklad aj nákup vrtuľníkov. O aké peniaze ide, odkiaľ prídu a kam odídu, rozhoduje každoročne vláda v zákone roka – v zákone o štátnom rozpočte. Čerstvý návrh hospodárenia Slovenska na budúci rok je už na stole. Čo nám prinesie budúcoročný rozpočet? Ako budú jednotlivé ministerstvá hospodáriť s vašimi peniazmi? A prečo je nevyhnutné, aby štát nakladal s verejnými financiami zodpovedne a nevytváral privysoké sekery?

1. S akým deficitom vláda počíta a drží sa pôvodných plánov?
Slovensko aj budúci rok minie viac peňazí, než vyzbiera do štátnej kasy. Cieľ je jasný – neustále sa približovať k vyrovnanému rozpočtu. Na rok 2018 by mal schodok klesnúť prvýkrát pod jedno percento výkonu ekonomiky. Takýchto plánov však už bolo niekoľko. Keď sa predvlani zostavoval rozpočet na nasledujúce tri roky, už vtedy si ministerstvo financií naplánovalo na rok 2018 nulu. Vlani sa tento cieľ posunul na 0,44 percenta. Najnovšie sa pre budúci rok počíta s 0,83

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy