Česi nás v zamestnanosti porážajú

Úrad práce sociálnych vecí a rodiny
Snímka: Archív HN

Nezamestnanosť klesla na nové historické minimum. Prvá takáto správa prišla pred pár mesiacmi a odvtedy ju budeme počuť pravidelne. Aj keď percento nezamestnaných nebolo na Slovensku nikdy nižšie ako súčasných 8,1 percenta, stále sme na tom horšie ako Česi v krízových časoch. Prečo to tak je a kedy dobehneme susedov?

1. Ako je na tom Slovensko v porovnaní s Českom
Nezamestnanosť na úrovni 8,1 verzus tri percentá. Prvé číslo znázorňuje mieru nezamestnanosti na Slovensku, druhé v Česku. Česko malo vždy nižšiu nezamestnanosť ako Slovensko. Navyše, podpriemerné hodnoty vykazuje krajina dlhodobo aj oproti priemeru Európskej únie. V auguste prišla správa, že Česko má dokonca najnižšiu nezamestnanosť zo všetkých krajín EÚ.

Mnohé z toho, čo dnes robí z Česka rekordéra v nízkej nezamestnanosti, má aj Slovensko. Konkrétne ide o silný ekonomický rast, nízke platy, napojenie na nemecký trh, slušný rast priemyslu či neochota prijímať cudzincov. Aj napriek tomu je u nás nezamestnanosť podstatne vyššia.

2. Prečo máme vyššiu nezamestnanosť než Česi
Jedným z dôvodov je to, že Slovensko má v porovnaní so susedom priveľa ľudí v aktívnom veku, ktorí nepracujú a poberajú od štátu dávky, ako napríklad invalidné dôchodky alebo materskú či rodičovský príspevok. Okrem toho je u nás priveľa ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, no ani si prácu aktívne nehľadajú. Ich podiel na celkovej pracovnej sile tvorí podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj až 1,7 percenta, kým v Česku len 0,9 percenta.

Slovensko „vyniká“ aj v tom, že ľudia s nízkym vzdelaním majú veľký problém zamestnať sa, upozorňuje publikácia Slovenskej akadémie vied Pracovný trh na Slovensku 2017+. Miera nezamestnanosti našincov s nízkym vzdelaním je viac ako dvojnásobne vyššia v porovnaní s priemerom krajín Európskej únie

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Najčítanejšie témy