Prečo sú Maďari rebelmi Európy

Snímka: Reuters

Zjednotení v rozdielnosti. Maďarsko je v Európskej únii viac terčom kritiky než chvály. Skloňujú sa pojmy ako neliberálna demokracia, porušovanie ľudských práv či neslobodné médiá. Aké sú najväčšie problémy našich južných susedov vo vzťahu k EÚ a ako Slovensko pristupuje k tomuto neposlušnému národu Európy?

1. Aký je postoj maďarskej vlády ku kvótam?
Prisťahovalectvo bude mať podľa premiéra Viktora Orbána pre krajinu drastické dôsledky. Európsky súdny dvor začiatkom septembra zamietol žalobu Maďarska a Slovenska proti prerozdeľovaniu utečencov na základe kvót. Podľa súdu nemuseli krajiny program z roku 2015 o prerozdelení 120-tisíc utečencov z Talianska a Grécka prijať jednohlasne.

Program nakoniec nebol taký úspešný, ako sa predpokladalo. V rámci relokácie sa presunulo iba niečo vyše 27-tisíc ľudí. Súdny dvor vidí v nízkom počte výsledok malej spolupráce s členskými krajinami.

A táto nedostatočná spolupráca vrhá tieň na Budapešť. Rozhodnutie súdu ohodnotilo Maďarsko ako neprijateľné. Chce sa preto všetkými právnymi prostriedkami naďalej usilovať o to, aby mohlo samo rozhodovať o tom, kto môže žiť v krajine. Postoj vlády upevnil aj prieskum medzi obyvateľmi, v ktorom vyše 70 percent opýtaných podporilo boj vlády proti prerozdeľovaniu.

Slovenský premiér Robert Fico na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora reagoval, že ho akceptuje, aj keď s kvótami naďalej nesúhlasí. Eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos vša

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy