Las Vegas zažilo masové vraždenie

Snímka: TASR

1. Čo sa stalo v Las Vegas?
Počas hudobného festivalu Route 91 Harvest spustil v noci na pondelok 64-ročný Američan Stephen Paddockstreľbu na ľudí zhromaždených na koncerte folkového speváka Jasona Aldeana. Koncert sa konal pod holým nebom pri hoteli s kasínom Mandalay Bay v nevadskom Las Vegas. Paddock strieľal z automatickej zbrane z 32. poschodia hotela. Očití svedkovia uviedli, že streľba trvala približne minútu.

Paľba si vyžiadala najmenej päť desiatok mŕtvych a vyše dve stovky zranených. Ide o najsmrteľnejší prípad masovej streľby v Spojených štátoch. Dosiaľ najhorším bol útok v gay klube vo floridskom Orlande z júna minulého roka, pri ktorom zahynulo 49 ľudí a 53 bolo zranených.

2. V čom sa útoky v USA odlišujú od Európy?
V Spojených štátoch aj Európe sa v uplynulých rokoch doslova roztrhlo vrece s prípadmi masívneho vraždenia. Motívy týchto činov sú však zväčša diametrálne odlišné. V Paríži, Bruseli, Manchesteri či Berlíne zabíjali islamisti kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu. Dokonca aj útok Andersa Behringa Breivika, ktorý v júli 2011 zabil v Osle a v mládežníckom tábore Utöya 77 ľudí, mal rasové a náboženské motívy.

V Amerike však masové zabíjanie má zväčša úplne iné pohnútky. Pred pár rokmi došlo hneď k niekoľkým prípadom streľby na strednej či základnej škole alebo na univerzite. Často išlo o bývalého či súčasného žiaka, ktorý si takýmto spôsobom liečil vlastnú frustráciu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy