V Mjanmarsku ožila nočná mora

Snímka: Reuters

Státisíce ľudí vyhnaných zo svojich domov, stovky mŕtvych a humanitárna nočná mora. Taký je doterajší výsledok operácií mjanmarskej vlády zameranej proti menšine Rohingov a ich masového úteku do Bangladéša.

Prečítajte si, kto Rohingovia sú a čo sa v súvislosti s nimi momentálne deje.

1. Kto sú vlastne Rohingovia?
Tento národ bez vlastného štátu je často označovaný za najprenasledovanejšiu menšinu na svete. Etnická skupina, ktorú tvoria hlavne moslimovia, žila dlhé stáročia v prevažne budhistickom Mjanmarsku. Tamojšia vláda vedie proti nim už desaťročia ozbrojenú aj politickú kampaň. Rohingom napríklad odňalo Mjanmarsko, vtedajšia Barma, na základe zákona z roku 1982 právo na štátne občianstvo, ako aj množstvo ďalších práv. Išlo o súčasť úsilia vlády prinútiť Rohingov, aby Barmu opustili alebo sa asimilovali medzi väčšino

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy