V Mjanmarsku ožila nočná mora

Snímka: Reuters

Státisíce ľudí vyhnaných zo svojich domov, stovky mŕtvych a humanitárna nočná mora. Taký je doterajší výsledok operácií mjanmarskej vlády zameranej proti menšine Rohingov a ich masového úteku do Bangladéša.

Prečítajte si, kto Rohingovia sú a čo sa v súvislosti s nimi momentálne deje.

1. Kto sú vlastne Rohingovia?
Tento národ bez vlastného štátu je často označovaný za najprenasledovanejšiu menšinu na svete. Etnická skupina, ktorú tvoria hlavne moslimovia, žila dlhé stáročia v prevažne budhistickom Mjanmarsku. Tamojšia vláda vedie proti nim už desaťročia ozbrojenú aj politickú kampaň. Rohingom napríklad odňalo Mjanmarsko, vtedajšia Barma, na základe zákona z roku 1982 právo na štátne občianstvo, ako aj množstvo ďalších práv. Išlo o súčasť úsilia vlády prinútiť Rohingov, aby Barmu opustili alebo sa asimilovali medzi väčšinové obyvateľstvo. Dlhodobé aktivity proti tejto menšine sa za uplynulý rok ešte vystupňovali. Výsledkom je exodus Rohingov do okolitých krajín, najmä do Bangladéša, kde ich v súčasnosti žije už takmer jeden milión. Zhruba 500-tisíc z nich sem pritom ušlo v posledných týždňoch a mesiacoch. V Mjanmarsku zostalo asi pol milióna Rohingov, ktorým hrozí vyhladzovanie či vyvraždenie. Celková populácia Rohingov sa v celej Ázii odhaduje na dva milióny.

2. Prečo Mjanmarsko zažíva etnické konflikty?
Mjanmarsko má za sebou v uplynulých desaťročiach dramatický vývoj. Po získaní nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1948 muselo ešte pod bývalým názvom Barma čeliť množstvu rôznych povstaní a pokusov o štátny prevrat. Jeden z nich sa v roku 1962 podaril a vlády v krajine sa na takmer pol storočia chopila vojenská junta vedená vojenským veliteľom Ne Winom. Nová vláda viedla krajinu k socializmu. Takýto politický vývoj sa však nepáčil menšinám, ktoré podnikli viacero povstaní. Niektoré časti územia sa dokonca ocitli mimo

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy