Slovensko: Pochovaní zaživa

zaostalé regióny - Gemer
Snímka: Peter Mayer

Dark tourism. Temná turistika. Označenie pre špecifický druhu cestovania, ktoré sa zameriava na vyhľadávanie miest katastrof či bojísk. Ľudia si napríklad vyberajú cestu na Ukrajinu kvôli zážitku zo skazy černobyľskej jadrovej elektrárne. Nemusíte však prekračovať hranice, na rodnej hrudi môžete pocítiť obdobný dojem zmaru a smútku. Stačí si zabehnúť do obce Utekáč, kde stoja kedysi legendárne sklárne Clare. Presnejšie povedané, to, čo z nich zostalo. Ako vidno z titulnej fotografie, ani veľa nie.

V dnešnej téme Fokusu sme zaostrili na zaostalé lokality Slovenska. Za cieľ sme si vybrali predovšetkým Gemer. Navštívili sme hladové doliny, najazdili množstvo kilometrov a domácim položili veľa otázok. Všetky by sa však dali zhrnúť do jedinej: Čo treba urobiť, aby tomuto kraju líšky prestali dávať dobrú noc?

V našej reportáži vás zavedieme do dedinky Rimavská Seč, ktorá drží absolútny republikový rekord vo výške nezamestnanosti. Našli sme v nej niečo, čo nám pripomenulo film Pevnosť Apačov v Bronxe.

Putovali sme aj do obce Plešivec, kedysi prezývanej železné srdce Uhorska. Nemusíme urputne pátrať po tom, aby sme narazili na chátrajúce objekty, v ktorých sa preháňajú akurát

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy