2. Podpora periférií Slovenska ako účinný nástroj. Alebo reklamný ťah

Napriek deklarovanému úsiliu vlády a celej plejáde, či už realizovaných alebo pripravovaných programov sa situácia nezlepšuje. Práve naopak. Bratislavský kraj v minulom roku dosiahol úroveň priemernej nominálnej mzdy 1 235 eur. V Prešovskom kraji pri 798 eurách o podobnej nemôžu ani len rojčiť. Ak sa odpichneme od nového milénia, tak za sledovaných 16 rokov sa v najbohatšom kraji republiky zvýšili platy o 181 percent, v prešovskom len o 158 percent. Zvyšok Slovenska osciluje medzi týmito hraničnými hodnotami a netreba vari dodávať, že mzdy klesajú v smere západ – východ.

Národná rada v novembri roku 2015 schválila zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Upravuje pre ne „podmienky, systém a formy podpory“. Do zoznamu sa dostal rovný tucet okresov. Pre každý sa začali pripravovať akčné plány. Prvý z nich uzrel svetlo sveta vlani 14. júna a zachytil okres Rožňava. 

Do roku 2020 sa má úhrnom preinvestovať úctyhodná suma 1,15 miliardy eur. Najviac si z nej uhryznú v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Vranov nad Topľou. Počíta sa, že novú prácu si nájde dohromady 17 600 ľudí.
Na naplnenie tejto méty má slúžiť množstvo stimulov. Bilancovanie ich efektov vzhľadom na pomerne krátky čas od ich uvedenia do života je zatiaľ predčasné. Ale už aj tých zopár mesiacov čosi naznačuje. Aká je teda realita?

Atraktivita investorov

„Čo sa týka znižovania regionálnych rozdielov, za prioritné považujeme znižovanie odvodov pre ľudí s nízkym príjmom, ako aj investície do opráv ciest prvej triedy,“ uviedol pre HN Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). V apríli tohto roku organizácia vypracovala analýzu mapujúcu regionálne rozdiely na Slovensku.
Z nej vyplýva, že v poslednom roku zatiaľ k zlepšeniu neprišlo, situácia sa v niektorých prípadoch dokonca zhoršila. Napríklad v okrese Revúca v rozmedzí marca 2016 až marca 2017 nezamestnanosť stúpla, hoci štyri roky dozadu klesala. Podobne sú na tom v rožňavskom, trebišovskom a vo svidníckom okrese. V nich takisto nezamestnanosť klesala, no v uvádzanom období stagnovala. A zlepšenie nie je badateľné ani v porovnaní s vývojom v iných lokalitách. Vo všetkých dvanástich okresoch zaznamenali zníženie o 1,32 percentuálneho bodu. „V ďalších dvanástich okresoch s najvyššou nezamestnanosťou, ktoré nečerpali žiadnu osobitnú podporu, klesla v priemere o 1,46 bodu,“ konštatuje sa v štúdii INEKO.
Skutočnosť, že Bratislavský kraj je v dlhodobom horizonte oproti Prešovskému, Banskobystrickému či Košickému výrazne v čele, je daný atraktivitou z pohľadu investorov. Svoju rolu tu zohráva tesné susedstvo trhov pre export produktov a nemožno opomenúť ani kvalitu infraštruktúry. „Východ trpí nízkym ekonomickým rozvojom susediacich regiónov na Ukrajine, v Poľsku a Maďarsku. Do veľkej miery ide o faktory, ktoré štát nevie ovplyvniť. Odchodu ľudí za lepšími zárobkami sa preto nedá úplne zabrániť,“ podčiarkujú experti inštitútu.
Spomedzi ukazovateľov ekonomického rozvoja patrí Slovensko na základe dát OECD medzi štáty s najväčšími regionálnymi rozdielmi v ukazovateľoch príjmu a zamestnanosti. S vyššími regionálnymi rozdielmi vo výške príjmu bojujú už len Turecko, Mexiko a Izrael.

Riziko korupčného správania

Istú nespokojnosť s vývojom signalizuje aj Inštitút zamestnanosti, prístup vlády vraj nie je adekvátny veľkosti problémov zaostávajúcich regiónov. Jeho šéf

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy