2. Podpora periférií Slovenska ako účinný nástroj. Alebo reklamný ťah

Napriek deklarovanému úsiliu vlády a celej plejáde, či už realizovaných alebo pripravovaných programov sa situácia nezlepšuje. Práve naopak. Bratislavský kraj v minulom roku dosiahol úroveň priemernej nominálnej mzdy 1 235 eur. V Prešovskom kraji pri 798 eurách o podobnej nemôžu ani len rojčiť. Ak sa odpichneme od nového milénia, tak za sledovaných 16 rokov sa v najbohatšom kraji republiky zvýšili platy o 181 percent, v prešovskom len o 158 percent. Zvyšok Slovenska osciluje medzi týmito hraničnými hodnotami a netreba vari dodávať, že mzdy klesajú v smere západ – východ.

Národná rada v novembri roku 2015 schválila zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Upravuje pre ne „podmienky, systém a formy podpory“. Do zoznamu sa dostal rovný tucet okresov. Pre každý sa začali pripravovať akčné plány. Prvý z nich uzrel svetlo sveta vlani 14. júna a zachytil okres Rožňava. 

Do roku 2020 sa má úhrnom preinvestovať úctyhodná suma 1,15 miliardy eur. Najviac si z nej uhryznú v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec a Vranov nad Topľou. Počíta sa, že novú prácu si nájde dohromady 17 600 ľudí.
Na naplnenie tejto méty má slúžiť množstvo stimulov. Bilancovanie ich efektov vzhľadom na pomerne krátky čas od ich uvedenia do života je zatiaľ predčasné. Ale už aj tých zopár mesiacov čosi naznačuje. Aká je teda realita?

Atraktivita investorov

„Čo sa týka znižovania regionálnych rozdielov, za prioritné považujeme znižovanie odvodov pre ľudí s nízkym príjmom, ako aj investície do opráv ciest prvej triedy,“ uvied

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy