6. Biochemik Čekan pre HN: Odmietanie očkovania je v súčasnosti absolútnym hazardom

V médiách občas prebehne správa, že sa vo svete objavil prípad bubonického moru, osýpok či ďalšej choroby, o ktorej sme si mysleli, že už je vyhubená. Čo si o tom myslíte? Naozaj nie sme v bezpečí pred žiadnou chorobou?
Sme v takom bezpečí, aký zdravotný systém máme. Spomenuli ste osýpky. Ak je väčšina zaočkovaná a máme tu vytvorenú nejakú spoločnú kolektívnu imunitu, mali by sme byť ochránení. Je tu však množstvo iných rizík. Napríklad teraz sa objavili správy o prasacej chrípke v Číne, na ktorú nie je vakcína. Môže sa rozšíriť zo zvierat na ľudí. Proti tomu naozaj nie sme zabezpečení. Takže vždy sme chránení na takej úrovni, na akej úrovni máme zdravotníctvo a celý systém, ktorý nás dokáže ochrániť. A tiež do akej miery sme my sami schopní a ochotní s týmto systémom spolupracovať.

Čo sme sa v tomto smere dozvedeli v posledných mesiacoch?
Pandémia COVID-19 ľuďom ukázala, že chránení nie sme a že si musíme naozaj dávať pozor. A aj to, že pandémia naozaj nie je žart. Pretože aj keď si povieme, že nás na Slovensku to príliš nezasiahlo a nemali sme obrovský počet úmrtí, tak nás to zasiahlo ekonomicky. Ak aj nie zvnútra, tak určite zvonka, pretože globálne to ekonomicky zasiahlo všetkých a my predsa sme súčasťou globálneho systému. Takže COVID-19 veľmi jasne ukázal, že nie sme dostatočne ochránení a musíme celý zdravotný systém a aj iné systémy ochrany neustále zlepšovať. Jednoducho niet inej cesty. Musíme sa s tým naučiť žiť a chápať, že naozaj každý na individuálnej úrovni môže k ochrane nejakým spôsobom prispieť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy