4. Ako súvisí koronavírus s ostatnými chorobami?

Snímka: Reuters

Veľká časť zdravotníckeho personálu bola vyčlenená práve na boj proti nákaze COVID-19. Rovnako peniaze zo zdravotných poisťovní šli zväčša práve na zvládanie situácie spôsobenej koronavírusom.
Očkovanie proti ostatným chorobám bolo v mnohých prípadoch pozastavené, či už z dôvodu nedostatku peňazí alebo obmedzeného režimu zdravotníkov. Aj preto sa najmä v chudobnejších krajinách opäť začali objavovať choroby, ktoré boli strašiakom predovšetkým v minulosti. Ide predovšetkým o záškrt, choleru, osýpky či zmutovaný kmeň detskej obrny. „Prerušenie vakcinačných programov vystavuje 80 miliónov detí mladších ako jeden rok riziku, že sa nakazia smrteľnou chorobou, ktorej by mohlo zabrániť očkovanie,“ cituje americký denník New York Times štúdiu Svetovej zdravotníckej organizácie. Tá bola zhotovená na základe výskumu v 129 rozvojových krajinách sveta.

Vakcinácie proti osýpkam boli pozastavené v 27 krajinách vrátane Čadu a Etiópie. Očkovanie proti detskej obrne stopli dokonca v 38 štátoch. Medzi nimi je napríklad Pakistan alebo Konžská demokratická republika.

Najčítanejšie témy