1. Je Matovič pravičiar alebo ľavičiar?

Snímka: TASR/Martina Kriková

Medzi nimi boli napríklad Anna Záborská, Richard Vašečka, Katarína Hatráková či Lucia Drábiková.
September 2020. Rovnako 16 Matovičových poslancov oznamuje, že nezahlasuje za interrupčný zákon z pera ich kolegyne Anny Záborskej. Medzi nich sa zaradila aj líderka kandidátnej listiny OĽaNO Mária Šofranko. „Napriek tomu, že súčasná právna úprava v tejto oblasti je podľa nás dostačujúca, uplynulé týždne sme intenzívne rokovali s našimi kolegami z poslaneckého klubu o podobe ich návrhu zákona. Keďže sme nedospeli ku kompromisu, návrh tak, ako je predložený – nepodporíme,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení časti poslancov OĽaNO, ktorí Záborskej návrh zmietli zo stola.
Tento rozpor je pritom len jedným z viacerých, na ktorom sa poslanci vládnej strany nezhodnú. Premiér Matovič to vysvetľuje jednoznačne – svojim poslancom dáva pri hlasovaní vo väčšine prípadov voľnú ruku. I to je však dôvod, prečo je dnes veľmi ťažké definovať, či je jeho hnutie pravicové alebo ľavicové.

Napokon, Matovič sa už pred februárovými voľbami netajil tým, že mu je zaškatuľkovanie do nejakej časti politického spektra cudzie. O kľúčových témach odmietol rozhodovať na základe toho, či pôjde o pravicové alebo ľavicové riešenie. Namiesto toho spustil na webe anketu, kde ľudia hlasovali o otázkach, ktoré chceli vidieť v programovom vyhlásení vlády. A v júli, na zmiernenie dosahov koronakrízy na najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, predstavil polmiliardový balíček na podporu detí, rodín, študentov, dôchodcov či zdravotne postihnutých ľudí. Siahol teda po podobnom kroku, aký v minulých volebných obdobiach charakterizoval skôr sociálneho demokrata Roberta Fica a jeho Smer.

Najčítanejšie témy