3. Problematický systém?

Boris Kollár
Snímka: Youtube

Systém ako taký totiž nehľadá plagiáty, ale iba textuálnu zhodu s inými prácami. A to je veľký rozdiel. Plagiát je totiž, ako ho definuje Slovník cudzích slov, „nedovolené napodobenie, preberanie umeleckého alebo vedeckého diela bez uvedenia vzoru alebo autora“.

Ak teda študent použitú literatúru riadne odcituje, nejde o plagiát. Systém však toto do úvahy neberie a nevie ani rozoznať úvodzovky. Nie je teda 10-percentná zhoda ako 10-percentná zhoda. Študent teoreticky môže odpísať celú knihu, ak ju však ešte pred ním nikto nepoužil, antiplagiátorský systém mu vyhodí nulovú zhodu.

Ak je však práca o téme, ktorej sa už venovalo viac prác a citovali podobnú literatúru, čo je logické, zhoda bude vyššia. Celkom dobre to ilustruje príspevok na diskusnom fóre košickej Technickej univerzity, kde študenti hovorili práve o tejto téme. „Zo mňa sa vedúca smiala, že mám zhodu nula percent. Ta čo už, keď som mal zdroje po anglicky, plus prebraté state z diplomoviek z 88., 90., 91. a 93. roku.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy