2. Ako s odpisovaním bojujeme?

Snímka: HN/Michal Illa

S plagiátorstvom na vysokých školách pritom aktívne bojujeme na celoštátnej úrovni. Každá záverečná práca sa musí totiž nahrať do Centrálneho registra záverečných prác a následne prejsť kontrolou originality cez systém Antiplag, ktorý štátu dodala ešte v roku 2010 firma SVOP.

Tento systém novú prácu porovná so všetkými ostatnými v databáze, ako aj s internetovými zdrojmi a aj s niektorými akademickými článkami či inými dielami. Závery sa zhrnú do protokolu o zhode, kde sú vyznačené zhodné pasáže, ako aj uvedené práce, kde sa tieto pasáže nachádzajú.

No a na konci protokolu je uvedené, aké percento textu je zhodné, prípadne podobné s inými textami. Práve na toto číslo sa odvolával tak Kollár, ako aj Gröhling, keď hovorili, že ich práce sú v rámci pravidiel, ktoré platili, keď ich práce boli vypracované.

Vysoké školy, ktoré Hospodárske noviny oslovili, síce tvrdili, že nemajú presne určené limity povolenej zhody, existujú však nepísané pravidlá. V prípade záverečných prác z práva sa napríklad hovorí, že zhoda by nemala presiahnuť 30 percent.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 50% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy