4. Ako sa k podozreniam stavajú v Nemecku?

Karl-Theodor zu Guttenberg rezignoval začiatkom marca 2011 z funkcie ministra obrany po obvineniach, že opisoval vo svojej dizertačnej práci. Svojho času najpopulárnejšiemu nemeckému politikovi prischla v dôsledku kauzy prezývka Baron zu Googleberg.
O necelé dva roky neskôr, vo februári 2013, sa vzdala kresla nemeckej ministerky školstva Anette Schavanová. Dôvodom bolo odhalenie, že vo svojej dizertačnej práci z roku 1980 nesprávne citovala viacero pasáží. Ešte pred rezignáciou jej akademická komisia düsseldorfskej Univerzity Heinricha Heineho odobrala doktorát.
Na rozdiel od zu Guttenberga a Schavanovej nemecká ministerka pre záležitosti rodiny Franziska Giffeyová obvinenia z plagiátorstva zvládla. Vraj opisovala pri príprave svojej dizertačnej práce z roku 2010.

Prezídium Slobodnej univerzity v Berlíne, kde Giffeyová prácu obhajovala, koncom októbra minulého roka konštatovalo, že k plagiátorstvu nedošlo. Ministerka sa dopustila pochybení pri citáciách, za čo jej univerzita uložila pokarhanie. Titul jej však neodobrala. Giffeyová tak dodnes zotrváva na čele rezortu pre záležitosti rodiny.

Najčítanejšie témy