Podľa slov jej hovorkyne Veroniky Matuškovej sa činnosť Matice zameriava na uchovávanie národno-kultúrneho dedičstva, pozdvihovanie kultúrnej a vzdelanostnej úrovne a podporovanie národného povedomia a kolektívnej historickej pamäti. Čo to však znamená v praxi?

V minulom roku to napríklad boli oslavy stého výročia obnovenia Matice, odhaľovanie rôznych búst a pamätných tabúľ či výroba audiovizuálnych historických dokumentov o slovenských osobnostiach a udalostiach. Táto aktivita sa nevyhla škandálom, keďže v roku 2017 vytvorili video legitimizujúce slovenský štát, ktoré zožalo veľkú kritiku od historikov.

Okrem toho sa Matica venuje aj vydavateľskej činnosti. Na jednej strane vydáva knihy, v roku 2019 ich bolo celkovo 32, pričom ich tematika bola veľmi rôznorodá. Jednak išlo o monografie vedeckých pracovníkov Matice o dejinách Slovenska, prípadne o literatúre či slovenčine, ale aj knihy pre deti či poľovnícke zápisky. Na druhej strane vydáva rôzne periodiká, medzi nimi aj Slovenské národné noviny.

Práve tie majú podľa analýzy ministerstva kultúry najväčšiu čítanosť, ako však dodávajú analytici, noviny „majú charakter konšpiračného média“.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 48% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy