1. Koľko ľudí prišlo o naše občianstvo?

Snímka: koláž HN

Viktor Orbán sľuboval kontroverzný zákon už v kampani Fidedzu pred parlamentnými voľbami v apríli 2010, po ktorých vystriedal v kresle maďarského premiéra ekonóma Gordona Bajnaia. Po príchode k moci svoj sľub naozaj splnil. Od začiatku roka 2011 tak mohli o maďarské občianstvo požiadať tí ľudia, ktorých predkovia boli občanmi Maďarska, prípadne tí, čo preukázali svoj maďarský pôvod alebo aspoň znalosť maďarčiny. Občianstvo sa udeľuje na základe individuálnych žiadostí. Orbánova vláda takisto priznala zahraničným Maďarom volebné právo.
Prvá vláda Roberta Fica reagovala na tento zákon ostro. Ešte v roku 2010 presadila zákon, ktorý odňal štátnu príšlušnosť tým Slovákom, čo prijali občianstvo inej krajiny. Hoci primárne bola táto úprava reakciou na Orbánov zákon, jej výsledok vyznel inak, než si Fico predstavoval. Kým zákon podľa aktuálnych údajov nášho ministerstva vnútra pripravil o občianstvo celkovo 3 336 Slovákov, tých, čo ho stratili kvôli prijatiu maďarskej štátnej príslušnosti, bol len zlomok – 129. Oveľa viac bolo tých, čo prijali nemecké, české, rakúske, britské aj americké občianstvo.

Aj to bol dôvod, prečo sa Matovičova vláda zaviazala zákon z Ficovej dielne zmeniť. „Vo svojom programe sa zaviazala, že umožní Slovákom dlhodobo žijúcim v zahraničí nadobudnúť občianstvo daného štátu bez straty slovenského občianstva. Vláda chce zároveň riešiť situáciu osôb, ktoré prišli o slovenské občianstvo, tak, aby im bolo vrátené na základe štandardných európskych princípov,“ píše na svojich stránkach rezort vnútra.

Najčítanejšie témy