3. Aký bude koaličný potenciál nového subjektu?

Snímka: HN/Pavol Funtál

A to ani v prípade, že by hrozila koalícia za účasti ĽSNS. Situácia sa napokon vyvinula tak, že vznikla štvorkoalícia pod vedením Igora Matoviča, pričom Smer i ĽSNS zostali v opozícii.
Tým, že Pellegrini politicky vyrástal v Smere a ešte pred necelým polrokom bol jeho volebnou jednotkou, je pre niektorých politikov len sotva akceptovateľný. Mnohé však bude závisieť od toho, ako sa jeho nová potenciálna strana vyprofiluje, aké bude mať priority a kto sa dostane do jej vedenia.
Nedá sa preto vylúčiť, že Pellegriniho v budúcnosti uvidíme v koalícii so súčasnými vládnymi predstaviteľmi. „Viem si to predstaviť, ale skutočne len vo veľmi špecifických a výnimočných prípadoch. Ak by sa napríklad skladala vláda a nebola by iná šanca, ak by sme sa chceli vyhnúť tomu, aby sa do nej dostali extrémisti,“ doplnil Koziak.
V takýchto situáciach podľa neho v politike platí – nikdy nehovor nikdy. „Je možné, že aj terajšie koaličné strany by boli nútené spojiť sa za istých okolností s Robertom Ficom. Ak by povedzme hrozilo to, že by vládu skladal marian Kotleba.“

Pellegriniho nová strana by však určite mala vyšší koaličný potenciál než Ficov Smer, voči ktorému sa ostatné strany vymedzovali. Práve Fico bol totiž v očiach ďalších hráčov symbolom toho, kam sa Smer za posledné roky dostal. „Automaticky to však neznamená, že by potenciál novej strany bol vysoký a ostatní by s ňou nemali problém,“ uzavrel politológ.

Najčítanejšie témy