1. Treba s Pellegrinim vážne počítať?

Snímka: HN/Pavol Funtál

​Strana na jar po ôsmich rokoch pri moci odišla do opozície, jej dôveryhodnosť oslabujú kauzy a podozrenia z napojenia na oligarchov, ktoré sa postupne dostávajú na svetlo.
Do tejto situácie prišla zmena vnímania lídrov Smeru zo strany voličov strany. Tí postupne začali odkláňať svoju priazeň od zakladateľa a dlhoročného lídra Roberta Fica k Petrovi Pellegrinimu. Nasvedčujú tomu aj preferenčné hlasy z februárových parlamentných volieb, v ktorých Pellegrini Fica výrazne prekrúžkoval. Kým Fico získal 243-tisíc hlasov, Pellegrinimu ich dalo viac ako 413-tisíc voličov.
V strane sa preto rozpútala diskusia o tom, či nenastal čas na výmenu lídra. Zvnútra Smeru sa začali ozývať hlasy o rastúcom napätí medzi Ficom a Pellegrinim, ktorý to napokon minulý týždeň vyriešil oznámením odchodu.
To, či sa nová strana skutočne stane reálnou konkurenciou na scéne, však zatiaľ nie je isté. Pellegrini totiž mená svojich kolegov, s ktorými odchádza, oficiálne oznámil len včera. Jeho hlavné ciele ešte známe nie sú. „Prieskum, ktorý Pellegriniho strane pripísal viac ako 20 percent, treba brať s veľkou dávkou rezervy. Dnes ešte nevieme, v akej podobe bude tá strana vyzerať, aký bude mať program, ako bude politicky orientovaná. To všetko je dnes vidieť len v náznakoch,“ uviedol pre HN Tomáš Koziak, politológ a rektor Vysokej školy politických vied v Kutnej Hore.

Podľa neho sa však na za základe dlhodobej popularity Petra Pellegriniho, jeho preferenčných hlasov aj niektorých ďalších indícií dá predpokladať, že nová strana má šancu etablovať sa na politickej scéne a dosiahnuť určitý úspech.

Najčítanejšie témy