Rozhovor: Vyzdravením človek získa imunitu, nevieme však, na ako dlho

Snímka: Reuters

V Španielsku lekári ľuďom, ktorí prekonali koronavírus a majú v tele protilátky, hovoria, že už majú voči tomuto ochoreniu imunitu a už ho teda nedostanú. Je však naozaj dokázané, že človek sa už po prekonaní tejto choroby nenakazí?
Predpokladá sa to na základe rôznych indícií, keďže túto situáciu poznáme aj z iných vírusových ochorení. Čo sa týka vírusu SARS-CoV-2, práve pred pár dňami vyšla prvá exaktná štúdia, ktorá takéto niečo potvrdila pri experimentoch so zvieratami. Zvieratá, ktoré prekonali ochorenie, boli o mesiac neskôr znova experimentálne infikované a ukázalo sa, že naozaj prejavovali známky imunity. To znamená, že vírus bol u nich detegovateľný, ale veľmi rýchlo bol imunitným systémom eliminovaný a priebeh bol v podstate bezpríznakový. Konečne teda máme konkrétny experimentálny dôkaz o imunite. To však, samozrejme, neznamená, že človek je absolútne odolný. Prekonanie infekcie spôsobí, že pri následnom kontakte s vírusom bude priebeh mierny. No rozhodujúcou otázkou, na ktorú stále nevieme odpovedať, je, ako dlho takáto imunita zostáva zachovaná. Predpokladáme, že by to mohlo byť aspoň niekoľko mesiacov alebo jednu sezónu, ale presné údaje nepoznáme.


Od čoho tento čas závisí? Ide o to, či bude vírus mutovať, alebo sa môže stať, že protilátky z tela vymiznú?
Skôr ide o to, že tie protilátky postupne vymiznú. Mutácia vírusu je niečo, čo sa aj pri chrípke deje až zo sezóny na sezónu. V aktuálne prebiehajúcej sezóne je teda nadobudnutá imunita v súvislosti s možnou variabilitou vírusu postačujúca. Na základe súčasných údajov o variabilite vírusu nepredpokladáme, že strata imunity by mala súvisieť s mutáciou vírusu, ale s tým, že postupne tie protilátky vymiznú.


Čo sa týka mutácie, je to tak, že koronavírus nevyhnutne bude mutovať, alebo môže ostať rovnaký?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy