3. Aké scenáre sa môžu naplniť?

Snímka: Wikimedia Commons

Americké Centrum pre výskum infekčných chorôb na konci apríla zverejnilo štúdiu, ktorá sa zaoberá práve tým, ako by druhá vlna koronavírusu mohla prebehnúť na severnej hemisfére. Pohľad na pandémie z posledných troch storočí napríklad ukázal, že neexistuje jasný sezónny priebeh, ktorý by sa pri pandémiách opakoval.

Pri ich analýze však zistili, že zvykli trvať 18 až 24 mesiacov, a to v závislosti od toho, ako sa budovala kolektívna imunita. V prípade nového koronavírusu však bola doteraz nakazená iba relatívne malá časť obyvateľstva a budovanie kolektívnej imunity teda bude trvať ešte dlho.

Ďalším problémom je aj to, že zatiaľ nevieme, ako dlho bude táto nadobudnutá odolnosť fungovať. Iba nedávno bola publikovaná prvá štúdia, ktorá ukázala, že prekonanie ochorenia naozaj vytvorí u pacienta imunitu, veľa však o nej nevieme. Ako vysvetlil Klempa, predpokladá sa, že by mohla vydržať niekoľko mesiacov, prípadne jednu sezónu.

Spomínaná štúdia hovorí o troch možných scenároch toho, ako bude druhá vlna prebiehať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 55% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy