Podľa nedávno publikovanej štúdie Čínskeho centra na kontrolu a prevenciu chorôb je úmrtnosť nového koronavírusu na úrovni 2,3 percenta. Zo sto ľudí tak v priemere zomrú dvaja. Toto číslo sa však výrazne mení v závislosti od veku.

Podľa tejto štúdie by malo mať zároveň viac ako 80 percent prípadov ľahký priebeh, necelých 14 percent ťažký a 4,7 percenta prípadov by malo byť kritických a teda sprevádzaných zlyhaním dýchacích ciest.

Pri SARSe, ktorý tiež patrí do rodiny koronavírusov bola riziko úmrtia oveľa vyššie a zomieral v priemere každý desiaty pacient. Pri víruse MERS bola úmrtnosť vo výške 20 až 40 percent v závislosti od lokality, kde sa vyskytol.

Na rozdiel od týchto ochorení je však nový koronavírus ľahšie prenášateľný a ako upozorňujú odborníci môže tak v konečnom dôsledku spôsobiť aj s menšou úrovňou mortality väčšie škody. Vírus sa prenáša podobne ako chrípka, v porovnaní s ňou je však podľa odborníkov nebezpečnejší.

„Ak sa koronavírus porovná s chrípkou môžeme povedať, že je približne 10-násobne vážnejší, pretože úmrtnosť na chrípku je veľmi nízka, zomrie jeden z každých desaťtisíc nakazených,“ vysvetlil pre BBC Benjamin Cowling profesor epidemiológie na Hong-kongskej univerzite. Podľa odhadov pritom na chrípku zomrie každoročne okolo 400-tisíc ľudí.

Najčítanejšie témy