5. Rozhovor: Pre vznik nových mutácií chrípky sú kľúčové ošípané

Snímka: TASR/AP

Virologička pôsobiaca v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied a na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského Tatiana Betáková v rozhovore vysvetlila, ako vznikajú nové typy chrípky.

Hrozí nám ešte dnes pandémia?
Pri víruse chrípky je to vlastne úplne normálna záležitosť. Odhaduje sa, že chrípková pandémia sa opakuje každých 40 rokov. Keď si zoberiete minulé storočie, v roku 1918 to bola španielska chrípka, potom bola jedna pandémia v 1968 a neskôr ešte v 80. rokoch. Na začiatku, keď sa objaví nový vírus, ktorý v populácii predtým nekoloval, tak zabíja, ale nie je to jeho cieľom, pretože by tak ničil svojho hostiteľa, ktorého potrebuje pre život. Hostiteľ, teda človek, sa snaží vyvinúť si imunitný systém proti tomuto vírusu a vírus si zasa vyvíja veci, aby unikol nášmu imunitnému systému.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy