3. Kedy sa na scéne zjavili zmenky?

Po rokoch však pre tento americký koncern prichádza šok. Na scénu sa vracia Kočner, tentoraz ako zástupca spoločnosti Správa a inkaso zmeniek. Od Markízy začína vymáhať milióny eur, ktoré mu má televízia dlhovať.
Do centra pozornosti sa dostávajú štyri zmenky vystavené na stovky miliónov korún. Tie mal Kočnerovi ešte v roku 2000 vystaviť Rusko. Garantovať ich mala samotná Markíza, za ktorú sa podpísal Rusko ako jej šéf a akcionár.
Kočner tvrdí, že dve zmenky nadobudli platnosť na jar 2015 a ďalšie dve o rok neskôr. Rusko aj Kočner argumentujú, že išlo o doplatok vo výške pol miliardy korún za hodnotu vysielacej licencie Markízy v prípade, že bude predĺžená o ďalších 12 rokov, čo sa nakoniec aj stalo. Kočnerova firma Správa a inkaso zmeniek tak žiadala od Markízy vyplatenie 69 miliónov eur za zmenky. V hre má byť pritom aj piata zmenka.

Samotná televízia však pravosť zmeniek spochybňuje. Prešla preto do protiútoku. Pred 1,5 roka podala na oboch hlavných aktérov trestné oznámenie. Jej právnici vyslovili podozrenie, že Kočner a Rusko zmenky sfalšovali. Podľa nich nemali byť vystavené v roku 2000, ale oveľa neskôr. Dôkazom falšovania majú byť napríklad rozdiely v Ruskovom podpise vtedy a dnes.
V júni minulého roka tak polícia Kočnera aj Ruska zatkla. Spolu s nimi je obvinený aj Štefan Agh. Rusko je stíhaný na slobode. Kočner je od svojho zatknutia vo väzbe. K obvineniu z falšovania zmeniek mu tento rok pribudlo obvinenie z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Najčítanejšie témy