5. Prečo do hry vstúpil Kočner a jeho Gamatex?

Snímka: TASR

Keď sa mu to nepodarilo, svoju pohľadávku predal za jednu korunu Marianovi Kočnerovi, ktorý spolu so Štefanom Aghom vlastnil spoločnosť Gamatex.
Kočner vzápätí presvedčil Volzovú, aby ako druhá konateľka Ruskovej firmy uznala pohľadávku získanú od Pohanku. Celková suma spolu s úrokmi dosiahla 80 miliónov korún. Výsledkom bola exekúcia Markízy a už spomínané demonštrácie spred 21 rokov.
V mysliach ľudí, ktorí nemali o skutočnom pozadí sporu ani tušenia, boli úlohy rozohrané jednoznačne. Pavol Rusko bol ten, ktorý bojuje za zachovanie demokracie v Markíze. Naopak, Marian Kočner bol tajomnou postavou s mafiánskym vystupovaním, podozrivým pozadím a nejasnými úmyslami.

Kočner napokon naoko ustúpil a zo scény sa stiahol. Celú firmu Gamatex predal v roku 2000 prevádzkovateľovi Markízy – spoločnosti STS – údajne za 80 až 100 miliónov korún. Tým mal byť celý problém vyriešený. Rusko pokračoval ako šéf televízie. Postupne si získaval popularitu medzi ľuďmi ako ten, čo ochraňuje demokraciu. V roku 2001 si založil vlastnú politickú stranu – Alianciu nového občana. O rok neskôr s ňou uspel v parlamentných voľbách so ziskom viac ako osem percent. Vstúpil do druhej Dzurindovej vlády, v ktorej sa stal ministrom hospodárstva.

Najčítanejšie témy