4. Čo publikovanie spisov spôsobilo?

Snímka: TASR - Martin Baumann

Publikácia spisov spustila vlnu masových protestov, na ktorých ľudia žiadali zastavenie korupcie a potrestanie zodpovedných. Strane SDKÚ postupne začali klesať preferencie, čo sa jej už nikdy nepodarilo zvrátiť a dnes patrí k de facto mŕtvym politickým subjektom.

Z návštevníkov konšpiračného bytu prišla ako prvá o funkciu vtedajšia šéfka Výkonného výboru Fondu národného majetku Anna Bubeníková. O jej odvolaní rozhodla vláda. O nejaký čas neskôr odišli z verejných funkcií viacerí ďalší ľudia, ktorí boli vo vedení Fondu národného majetku v čase, keď mal spis Gorila vzniknúť.

Bol medzi nimi aj vtedajší poradca ministra vnútra Daniela Lipšica a dnešný poslanec za Sme Rodina Milan Krajniak. Ako dôvod odchodu v rozhovore pre HN uviedol, že by „nechcel dať ani najmenšiu zámienku pre hocikoho, kto by mohol spochybňovať vyšetrovanie tým, že by hovoril o konflikte záujmov, ktorý by som mohol mať. „

V súvislosti s Gorilou padli viaceré obvinenia, hlavní aktéri však nikdy neboli obvinení. Ako totiž vysvetlil Kyselica v rozhovore pre denník SME, spätné dokazovanie korupcie je iba veľmi ťažké.

Najčítanejšie témy