1. Napojenie na prokuratúru

Snímka: TASR/Jakub Kotian

Rozhovory medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom či Štefanom Ághom, ktoré nikdy nemala vidieť verejnosť, sú súčasťou vyšetrovacieho spisu v kauze možného falšovania miliónových zmeniek TV Markíza.

Súčasťou komunikácie z aplikácie Threema, ktoré zverejnil Denník N, sú aj komentáre policajtov. V jednom z hodnotení strážca zákona pripúšťa, že sa Kočner snažil ovplyvňovať priebeh konkrétnych prípadov napríklad ich prideľovaním vybranému prokurátorovi.

Médiám sprostredkoval svoje vyjadrenie aj dozorujúci prokurátor v prípade Ján Šanta, ktorý mal komunikáciu priradiť do vyšetrovacieho spisu ako dôkaz. Ten zatiaľ pravosť rozhovoru komentovať nechcel.

Známy je aj prípad nahrávky, na ktorú mali naraziť vyšetrovatelia v prípade vraždy Jána Kuciaka. Záznam rozhovoru medzi Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom mal dokumentovať, ako sa biznismen snaží prokurátora „kúpiť“.

Trnka označil tvrdenia o jeho korupčníctve za výmysel. Kočner však nemal ďaleko ani k súčasnému vedeniu prokuratúry. V marci Igor Matovič informoval verejnosť o esemeskovej komunikácii medzi Kočnerom a prvým námestníkom generálneho prokurátora Petrom Šufliarskym.

Ten sa krátko nato vzdal funkcie. S Reném Vanekom, ktorý na prokuratúre šéfoval netrestnému úseku, si písala aj Kočnerova známa a obvinená z objednávky vraždy Jána Kuciaka Alena Zsuzs