1. Ako so zmenkami súvisí kauza Gamatex?

Snímka: TASR/Miroslava Cibulková

Problémy sa začali odkúpením pohľadávky Siloša Pohanku voči televízii Markíza.

Počas tohtotýždňového procesu jedna zo svedkýň, niekdajšia členka Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anna Hausknotzová, na pezinskom súde zaspomínala na okolnosti prevodu.

„Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,“ povedala. Na čele Gamatexu stál Marian Kočner a Štefan Ágh. Pohľadávku im po nesúhlase vtedajšieho šéfa televízie Pavla Ruska odklepla až jeho spoločníčka Silvia Volzová. Konflikt vygradoval obsadením televízie Kočnerovou ochrankou.

Kontroverzný podnikateľ tvrdil, že po odkúpení pohľadávky je väčšinovým spolumajiteľom televízie. Kritický stav vyvolal nevôľu verejnosti a opozičných politikov.

„Vlastným telom“ médium bránil a protestov pred televíziou sa zúčastnil aj Mikuláš Dzurinda. „Okolo nej sa pohybovali čudní ľudia. Nebol som si vôbec istý, či proti nám nepoužijú silu,“ povedal pre HN expremiér.

"Obsadenie Markízy som vnímal ako snahy ľudí, blízkych vtedajšej moci, paralyzovať a neskôr získať na svoju stranu aj jedno z posledných vplyvných médií, ktoré dávalo priestor aj opozičným stranám a ich predstaviteľom," hovorí bývalý šéf SDKÚ.

Spor v roku 2000 ukončil až predaj Gamatexu aj s jej podielom prevádzkovateľovi Markízy Slovenskej televíznej spoločnosti. Súčasťou urovnania mal byť aj bonus, a to v podobe štvorice miliónových zmeniek.

Najčítanejšie témy