1. Koľko máme na svete jadrových reaktorov?

Snímka: Reuters

Svetovým lídrom sú Spojené štáty s počtom 99 nasledované Francúzskom s 58 reaktormi, Čínou so 46 a Japonskom so 42. Päticu uzatvára Rusko s 37 reaktormi. Jadrové elektrárne nájdeme v 31 krajinách sveta.

V najbližších 10 až 15 rokoch sa síce hovorí o odstavení asi stovky starších a menších reaktorov, rozmáhajúca sa jadrová vlna v Ázii by však tento počet mala vyrovnať.

Francúzsko je tak aj európskym lídrom. Na starom kontinente nemá silnejšiu konkurenciu, vyšší počet jednotiek v porovnaní s inými krajinami má však Veľká Británia a Ukrajina s 15 reaktormi. Slovensko si drží počet štyri.

Dva reaktorové bloky máme v Atómovej elektrárne Bohunice a dva v Atómovej elektrárni Mochovce.

Čo je zaujímavé, susedné Česko má iba šesť jadrových reaktorov, patrí však k 15 najproduktívnejším krajinám vo výrobe jadrovej energie na svete s vyše 28-tisícmi gigawattov vyrobenej energie minulý rok.

Z európskych krajín v tomto rebríčku dominuje Francúzsko, Ukrajina, Nemecko, Švédsko, Veľká Británia, Španielsko a Belgicko.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Najčítanejšie témy