4. Hrozí Kunsthalle presťahovanie?

SNG je v súčasnosti zriaďovateľom Kunsthalle, ide však o provizórne riešenie a má vlastnú agendu. L. Laššáková nedávno inštitúcii prisľúbila samostatnosť s platnosťou od januára. Kunsthalle sa medializovala aj pre jej obavy, či nebude musieť svoje priestory opustiť pre vznikajúce Kreatívne centrum.

Laššáková neskôr priznala, že asi o rok a pol sa budú musieť inštitúcie, ktoré sídlia v Dome umenia, teda okrem Kunsthalle, aj Literárne informačné centrum, Národné osvetové centrum a Ústredie ľudovej umeleckej tvorby, dočasne premiestniť do iných priestorov.

Dôvodom je rekonštrukcia objektu. Študenti z platformy Stojíme pri kultúre však upozorňujú na to, ako sa bude rekonštrukcia realizovať. Projekt sa totiž realizuje z európskych fondov, a zameriava sa iba na centrum.

Ministerstvo podľa nich tvrdí dve rôzne veci a tieto zmeny sa uskutočňujú bez toho, aby s Kunsthalle niekto komunikoval. Pripúšťajú tak, že s ňou po skončení rekonštrukcie nemusia rátať.

Panuje tiež obava, či v budove, ktorá sa dnes plne využíva, je možné zriadiť ďalší subjekt bez toho, aby to bolo na úkor inej inštitúcie.

„Ministerstvo kultúry rešpektuje právo ľudí vyjadriť svoj názor, ale neeviduje žiadne problémy vo fungovaní ministerstva, či v jeho príspevkových organizáciách. Činnosť všetkých podriadených inštitúcii funguje v rámci nastavených a schválených možností,“ vyjadrila sa Palovičová.

Zdôraznila tiež, že po „mediálnej hystérii“ zaznamenalo ministerstvo kultúry prevahu podporných hlasov, a preto sa touto záležitosťou nemieni viac zaoberať.

Najčítanejšie témy