3. Prečo ministerku kritizuje SNG a Kunsthalle?

Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Ďalším tŕňom v oku kultúrnej verejnosti je finančná otázka. Galéria dlhšie funguje v provizóriu a jej rekonštrukcie sa nakoniec nedočkáme ani tento rok, čo bol pôvodný plán, ani ďalší. Denník N na konci mája prišiel aj s informáciou, že sa ministerstvo rozhodlo zvýšiť dotácie pre folklór a tradičnú kultúru z 1,5 na tri milióny eur.

Riaditeľka SNG Alexandra Kusá a poverená riaditeľka Kunsthalle Bratislava Nina Vrbanová predložili na konci mája tiež návrh na fungovanie a činnosť Kunsthalle Bratislava. Rozpočet navrhovali vo výške 710-tisíc eur. Podľa ministerky Laššákovej však bola táto suma nad rámec možností.

Laššáková sa však voči obvineniam ohradila: „Slovenská národná galéria, ktorej súčasťou je aj Kunsthalle Bratislava, má tento rok o vyše 200-tisíc eur vyšší rozpočet ako vlani. Jednoznačne preto odmietam tvrdenia, že by rezort kultúry akýmkoľvek spôsobom ohrozoval činnosť Slovenskej národnej galérie.“

Vlani galéria podľa ministerstva hospodárila s prostriedkami vo výške 4 310 210 eur, pričom rozpočet sa zvýšil o 60-tisíc eur na dofinancovanie alokovaných pracovísk.

Tohtoročný rozpočet predstavuje 4 511 868 eur. Dofinancovanie takzvaných prioritných projektov je podľa rezortu tiež možné v niekoľkých etapách celý rok. Slovenská národná galéria však oponuje, že išlo iba o zvýšenie platov zamestnancov v rámci sociálneho balíčka vlády a nie všetky peniaze z rozpočtu smerujú na čistú umeleckú tvorbu.

Čo sa týka prioritných projektov, z ktorých sa realizujú výstavy, žiadala podľa Denníka N SNG 367-tisíc eur a dostala iba 114-tisíc. Bratislavská Kunsthalle chcela 180-tisíc, dostala však len 15-tisíc.

„Fakticky sa dá vyhodnotiť, že minimálne financovanie Kunsthalle vo výške 15 000 € zo žiadaných 180 000 € na prioritné projekty je pre túto inštitúciu likvidačné,“ uviedla pre HN študentská časť platformy Stojíme pri kultúre. Dodáva tiež, že je nesystémový krok, ak sa inštitúcie o pridelenom rozpočte na rok 2019 dozvedeli až v máji daného roka.

Rovnaký názor má aj šéfkurátorka zbierok moderného a súčasného umenia Lucia Gregorová Stach: „Tento postup ministerstva tak ovplyvní nielen súčasný stav SNG a jej pôsobenia na domácej scéne, ale aj budúcnosť zbierok, výskumu, medzinárodných spoluprác. Dá sa povedať, že si tým Slovensko ako štát samo vymazáva významnú časť svojho kultúrneho dedičstva z kultúrnej mapy Európy.“

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Najčítanejšie témy