2. Čo nasledovalo?

Snímka: TASR/Martin Baumann

Macko tiež upozornil, že podpora podobných projektov už nebude kvôli novým podmienkam dotačného programu nijaká. Patrí k nim aj zamedzenie akéhokoľvek medzinárodného presahu projektov.

Ministerku dotknuté skupiny vyzývali, aby svoje kroky odôvodnila, zrušila aktuálnu výzvu a rokovala s nimi o ďalšom fungovaní. Rezort kultúry na medializované informácie reagoval oznámením, že LGBTI združenia spolu s inými uchádzačmi, ktorí v prvom kole neuspeli, sa môžu prihlásiť do druhého kola výzvy.

Platili však pre ne zmenené podmienky, pre ktoré sa už nemohli prihlásiť, čo kultúrna obec vnímala ako diskriminačné.

Zároveň ich ministerstvo pozvalo na rokovanie. Prvé pozvanie však podľa Palovičovej, nebolo prijaté, a preto im navrhli ďalšie dva termíny na koniec mája.

Ako ďalej informoval rezort, reakciou skupín bolo, že v diskusii s ministerkou nevideli význam, čo bolo pre nich sklamaním: „Žiadatelia svojím postupom definitívne potvrdili, že im od samého začiatku nešlo o dialóg a konštruktívny postup, ale iba o vyvolanie mediálnej pozornosti spriaznených médií,“ uviedla.

Organizácie však podľa svojich vyjadrení stretnutie odmietli s tým, že ešte potrebujú viac času na prípravu. Prvotné oznámenie tiež nemalo obsahovať predmet stretnutia a bolo im doručené menej než 24 hodín pred konaním.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Najčítanejšie témy