3. Koho priaznivci si najviac želali Kisku v politike?

Najviac v tomto smere vynikali respondenti hlásiaci sa k podpore SaS. Takmer 80 percent z nich sa v uvedenom prieskume vyslovilo za zotrvanie Kisku v politike – necelá polovica chcela vznik vlastnej strany, zhruba tretina jeho vstup do už existujúceho zoskupenia.

Budúcu spoluprácu s Kiskom si dokázal predstaviť aj šéf SaS Richard Sulík. „Vylúčili sme tri strany zo Spolupráce – Smer, SNS a Kotlebu. So všetkými ostatnými stranami si vieme predstaviť spoluprácu. Tento náš postoj je dlhodobý,“ uviedol dávnejšie pre HN Sulík.

Silnú podporu mal Kiska aj u voličov Progresívneho Slovenska a Spolu. Takmer tri štvrtiny z nich preferovalo jeho zotrvanie v politike. Lídri tejto dvojkoalície boli o niečo opatrnejší, spoluprácu však pripúšťali aj oni.

„My sme vždy boli za spájanie síl. Aj Koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu vznikla preto, že ich lídri boli ochotní spojiť sa, pretože ľudia si to želajú. Dali sme Andrejovi Kiskovi dobrú ponuku, on uprednostnil vytvorenie ďalšej samostatnej strany,“ pripomenul pre HN Miroslav Beblavý, šéf Spolu.

Chcel preto počkať, aká bude Kiskova strana. „Naďalej však budeme otvorení k rozhovorom, pretože ako sme videli pri Matúšovi Vallovi a Zuzane Čaputovej, úspech môžeme dosiahnuť len vtedy, ak spojíme sily,“ doplnil Beblavý.

Najčítanejšie témy