3. Koho priaznivci si najviac želajú Kisku v politike?

Najviac v tomto smere vynikajú respondenti hlásiaci sa k podpore SaS. Takmer 80 percent z nich sa v uvedenom prieskume vyslovilo za zotrvanie Kisku v politike – necelá polovica chce vznik vlastnej strany, zhruba tretina jeho vstup do už existujúceho zoskupenia.

Budúcu spoluprácu s Kiskom si dokáže predstaviť aj šéf SaS Richard Sulík. „Vylúčili sme tri strany zo Spolupráce – Smer, SNS a Kotlebu. So všetkými ostatnými stranami si vieme predstaviť spoluprácu. Tento náš postoj je dlhodobý,“ uviedol pre HN Sulík.

Silnú podporu má Kiska aj u voličov Progresívneho Slovenska a Spolu. Takmer tri štvrtiny z nich preferuje jeho zotrvanie v politike. Lídri tejto dvojkoalície sú o niečo opatrnejší, spoluprácu však pripúšťajú aj oni.

„My sme vždy boli za spájanie síl. Aj Koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu vznikla preto, že ich lídri boli ochotní spojiť sa, pretože ľudia si to želajú. Dali sme Andrejovi Kiskovi dobrú ponuku, on uprednostnil vytvorenie ďalšej samostatnej strany,“ pripomenul pre HN Miroslav Beblavý, šéf Spolu.

Chce preto počkať, aká bude Kiskova strana. „Naďalej však budeme otvorení k rozhovorom, pretože ako sme videli pri Matúšovi Vallovi a Zuzane Čaputovej, úspech môžeme dosiahnuť len vtedy, ak spojíme sily,“ doplnil Beblavý.