2. Je Národná koalícia nový subjekt?

Snímka: fb Národnej koalície

O strane sa hovorí už od roku 2014, keď sa uskutočnil ustanovujúci snem Strany demokratického Slovenska a za predsedu bol zvolený Sergej Kozlík. V ten istý rok sa strana pokúšala dostať do Európskeho parlamentu, získala však nedostačujúcich 1,5 percenta hlasov.

Teraz sa situácia s malými odlišnosťami opakuje.

Názov Národná koalícia zastáva strana od roku 2015 a od minulého roka má za líderku Slavěnu Vorobelovú. Šancu kandidovať do parlamentu v posledných voľbách strana však nevyužila. O to viac sa teraz pripravovala zabojovať „za rodinu, za tradície, za kresťanstvo, za spravodlivosť“ v eurovoľbách na konci mája. Do Európskeho parlamentu sa jej zástupcovia však opäť nedostali. 

Okrem Kozlíka na kandidátskej listine svietilo aj meno Antona Martvoňa, bývalého poslanca Smeru-SD, Slavomíra Harabina, synovca Štefana Harabina či Radovana Znášika, neúspešného kandidáta na prezidenta.

V deň konania prvého kola volieb totiž nedovŕšil potrebných 40 rokov. Zisťovali sme, či strana nechce obohatiť svoje rady aj o Štefana Harabina: „Štefanovi Harabinovi sme neponúkali miesto v Národnej koalícii. Rešpektujeme, že kandidoval ako nezávislý občiansky kandidát. Vzhľadom na programovú, názorovú a ideovú blízkosť sme ho ako strana podporili v prezidentskej kandidatúre," uviedla predsedníčka strany Slavěna Vorobelová. 

Najčítanejšie témy