3. Aké úspechy zaznamenala strana?

Snímka: TASR

K najväčším míľnikom sa určite radí zvolenie Matúša Valla na post primátora Bratislavy vo vlaňajších komunálnych voľbách.

Okrem podpory Progresívneho Slovenska získal aj podporu inej „novšej strany“ Spolu – občianska demokracia. Triumf Valla sa pre stranu považoval ako úspech v počiatočnom teste.

​„Ak by v Bratislave neuspeli, bolo by to pre nich veľmi ťažké. Stále je to však pre nich len štart, i keď nepochybne veľmi dôležitý. Ešte sa len ukáže, či ho dokážu potvrdiť aj v ostatných častiach Slovenska a zvýšia svoj politický výtlak,“ uviedol po voľbách pre HN Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka.

V komunálnych voľbách získali progresívci troch starostov a primátorov a 46 miestnych poslancov, z rôznych koalícií im tiež plynuli ďalšie zastúpenia. Koncom novembra sa ich preferencie pohybovali okolo piatich percent, čo bolo prvou pozitívnou správou od ich vzniku.

Keď prvýkrát figurovali vo februárovom prieskume za mesiac január, získali takmer dve percentá. Podľa odborníkom mohlo strane na začiatku škodiť to, že v nej nebolo toľko známych ľudí, a tak nemali vybudovanú pevnú voličskú základňu.

„Ak strana dokáže bez významných osobností postupne zvyšovať svoju popularitu a dostať sa na hranicu zvoliteľnosti, je to do budúcna dôkaz, že stojí na dobrých základoch,“ uviedol ešte v novembri pre HN politológ Tomáš Koziak.

Najčítanejšie témy