3. Prečo je ĽSNS v prieskumoch už druhá?

Snímka: TASR – Jakub Kotian

S takmer 12 percentami predbehla aj stranu SaS, ktorá mala o jedno percento menej.

Oproti poslednému prieskumu z januára si strana Mariana Kotlebu polepšila o 3,3 percentuálneho bodu.

Ján Lunter, ktorý v roku 2017 prebral po Kotlebovi vedenie banskobystrického kraja pre HN uviedol, že si nemyslí, že by ĽSNS skončila skutočne druhá. Prieskum sa mu nezdá dôveryhodný.

Podľa odborníkov však za týmito číslami treba hľadať nárast informácií o Kotlebovi v mediálnom priestore spojený aj s jeho kandidatúrou v prezidentských voľbách.

Hranicu 10 percent prekročili kotlebovci aj v augustovom prieskume Focusu, kedy sa umiestnili na treťom mieste za Smerom a SaS. Podľa Koziaka nešiel Kotleba do kampane určite preto, aby sa stal slovenským prezidentom.

Netreba preto robiť veľké haló, keď v pár prieskumoch vyskočí politická strana. „Ak sa ukáže v štyroch-piatich prieskumoch v priebehu polroka, tak potom sa dá povedať, že sa niečo deje a preferencie rastú,“ upokojuje.

Na politickej scéne sa však nestalo nič, z čoho by Kotleba dokázal vybiť politický kapitál či sám nerobí nič iné, aby sa mu rapídne zmenili preferencie. „Chápem, že Kotlebu sa bojíme, ale strach má niekedy veľké oči,“ uzatvára.

Najčítanejšie témy