2. Prečo uspel Harabin?

Snímka: TASR/Jaroslav Novák

Podľa primátorky Marcely Ivančovej mu k tomuto umiestneniu pomohli negatívne nálady a frustrácia obyvateľstva v meste spôsobené napríklad zrušením pôrodnice či hromadným prepúšťaním v jednej z odevných firiem, uviedla pre HN.

Rovnako ako Kotleba, aj Harabin hviezdil v obciach, ktoré zápasia s vyriešením rómskej otázky.

Harabin pred voľbami hlásal, že ich ide vyhrať. 

​Podľa politológa Tomáša Koziaka to však nebol rozhodujúci faktor, ktorý vplýval na voličov: „Harabin rozpráva ich jazykom, veľmi jednoduchým a pochopiteľným. Je to aj o forme. Nikto z kandidátov, sa nedokázal priblížiť ľuďom, ktorí v tých regiónoch žijú. Harabin tam však aj sám chodí, pozná ho a ľudia poznajú jeho.“

Na margo oboch kandidátov vysvetľuje, že jeho úspech svedčí aj o všeobecnej nahnevanosti z toho, ako funguje politika a ľudia už politickým stranám nedôverujú. Svedčí o tom aj to, že Harabin získava hlasy v regiónoch, ktoré boli predtým baštou Smeru.

Koziak pripúšťa, že rozhodli aj konzervatívne hodnoty, nie však vnímané v kontexte KDH či cirkvi, ale týkajúce sa základných hodnôt ako spätosť s regiónom, s tradíciami či hrdosť, čo Harabin dokázala artikulovať. „Je to spojené aj s nižšou životnou úrovňou a vzdelanosťou, čím je región charakteristický. Volili ho hlavne voliči v strednom a staršom veku,“ dodáva.

Najčítanejšie témy