11. Politológ: Sčítanejšiemu voličovi je jasné, kde sú kompetencie prezidenta

Diskusia prezidentských kandidátov
Snímka: TV Markíza

Ktoré domáce témy budú najviac dominovať vo výbere kandidáta?

Nedá sa povedať, ktorá téma bude dominovať, lebo voliči sú rôznorodí. Určite bude niečo iné zaujímať mladých, iné rodiny s deťmi a niečo iné dôchodcov. Myslím si, že budú dominovať hlavné politické záležitosti, otázky okolo ústavného súdu, vymenovanie ústavných sudcov, korupcia či smerovanie zahraničnej politiky.

A opatrenia, ktoré súvisia so sociálnou politikou?

Obedy zadarmo či zastropovanie dôchodku je agenda, ktorú sa do kampane snažil vniesť aj Maroš Šefčovič a určite sa často spomína aj na mítingoch Smeru. Neviem celkom vyhodnotiť, či je pre voličov práve toto motivácia ísť voliť Šefčoviča. Aj protikandidáti či moderátori mu v debatách hovoria, že to so svojimi kompetenciami nevie presadzovať. V princípe, trochu sčítanejšiemu voličovi je jasné, kde sú kompetencie a hranice prezidenta. V zahraničnej politike ich má priamo v Ústave, pri sociálnej politike to presadiť nevie.

K čomu to môže viesť?

Keď sa podobné veci snaží presadzovať Milan Krajniak, tak mu Maroš Šefčovič hovorí, že tam kompetencie nemá, napríklad pri exekučnej amnestii, a je to zárodok na ústavnú krízu. To isté platí pri Šefčovičovi. Ako prezident nemôže dávať podmienky novej vláde typu „ak mi nezastropujete dôchodok, tak nevymenujem vládu“.

A čo v prípade zahraničnej politiky, užšej európskej integrácie či príspevku dvoch percent HDP na obranu?

Pri kandidátoch, akými sú Štefan Harabin a do istej miery aj Marian Kotleba to môže byť dôležité. Je tam ešte tretí aspekt, ktorý zvýrazňujú, a to je otázka medzinárodných zmlúv a ich vypovedanie. Týka sa to aj Istanbulského dohovoru. Harabin aj Kotleba hovoria, že oni by ho formálne vypovedali, a to môže zavážiť.

Najčítanejšie témy